Generalno vazduh koji ulazi kroz ulaznu rešetku, ponekad sa funkcijama filtera, je kompresovan unutrašnjim ventilatorima i prisliljen kroz vazdušni izlaz, što je upravljeno na otvoreni ulaz.
Filter štiti unutrašnje kompnente (izmenjivač topline, ventilatore, elektroniku, itd.) od prašine i čestica.
Ventilatori vazdušne zavese mogu biti pogonjeni direktno ili remenom. Najčešće korišćeni tipovi su centrifugalni, bočni ili ukrštenog protoka.
Neki vazdušni izlazi i/ili lamele mogu biti podešeni da povećaju performanse vazdušne zavese u skladu sa različitim situacijama.
Zagrejane vazdušne zavese imaju zavojnicu (električna, vruća/hladna voda,para, indirektni ili direktni gas, direktno proširenje, itd.) da zagreje ili ohladi mlaznicu. Grejanje se koristi da bi se izbeglo da ljudi koji prilaze kroz vrata osete hladan mlaz vazduha i takodje da bi se zagrejao volumen vazduha koji prolazi kroz ulaz.
Postoje tri moguća pravca izduvnih vazdušnih tokova:
Vertikalni ispust sa jedne strane na drugu
Horizontalni ispust od dna do vrha
Većina vazdušnih zavesa se instalira horizointalno, preko vrha otvora, i vazduh se ispušta sa vrha do dna vrata. Vertikalne vazdušne zavese mogu biti instalirane sa jedne ili sa obe strane vrata. Horizontalna instalacija integrisana na podr je najefektnije što se tiče pojmova termodinamike i u isto vreme je najskuplja za instalaciju i problematična na mestima gde javni pešački saobraćaj prolazi kroz vrata iz očiglednih razloga. Zato se samo koristi za neke specijalne industrijske primene.
Tipovi vazdušnih zavesa: ne-recirkulirajući i recirkulirajući.Ne-recirkulirajuća jedinica otpusta vazduh u okruženje. Sa druge strane, recirkulirajuća jedinica prikuplja i vraća vazduh od otpuštenog vazduha. Recirkulirajuće vazdušne zavese su efikasnijet ali većina instalacija su ne-recirkulirajuće jer manje koštaju.
Recirkulirajuća vazdušna zavesa