Američko društvo inženjera za Grejanje, Hlađenje i Klimatizaciju (ASHRAE) - međunarodno telo sa sedištem u Njujorku koje se bavi regulacijom HVAC (grejanje, ventilacija i klimatizacija) industrije - nedavno je odobrilo postavljanje vazdušnih zavesa kao efikasna alternativa predvorjima za ulaze u komercijalne prostorije.
Energetskim standardom 90.1-2019, ASHRAE je utvrdio da pristupna vrata komercijalnih zgrada - osim stambenih zgrada ograničene visine - mogu biti opremljena vazdušnim zavesama koje zamenjuju atrijum.
Na osnovu odredbi koje je međunarodno telo odobrilo 25. juna 2019. godine, zahtev koji se odnosi na vazdušne zavese je da takve instalacije moraju da budu u skladu sa 220 ANSI/AMCA standardom. Na taj način postižu brzinu protoka vazduha od najmanje 122 metra u minutu (400 stopa u minutu) na nivou tla. Ovaj rezultat predstavlja osam godina istraživanja i razvoja.
Prvi korak u dobijanju odobrenja za vazdušne zavese sa sertifikatom AMCA za zamenu predvorja predstavljao je Međunarodni zakonik o očuvanju energije (IECC) o minimalnim zahtevima za projektovanje i izgradnju za energetsku efikasnost i Međunarodni kodeks zelene gradnje (IGCC) za nove i postojeće komercijalne zgrade. Posle toga su bile potrebne brojne studije i istraživanja podataka koji se odnose na protok vazduha i godišnje razlike u pritiscima zgrada.
Istraživači su napravili tačnu uporednu analizu kako bi ustanovili da je u prostorima čija je površina jednaka ili veća od 280 kvadratnih metara, efikasnost vazdušnih zavesa sa vazdušnim mlazom od 122 metra u minuti u nivou tla bolja ili ekvivalentna prisustvu predvorje.
Studija koju je režirao profesor Liangzhu Vang sa Univerziteta Konkordia u Montrealu - stručnjak za modulaciju protoka vazduha i energetsku simulaciju - pokazala je da komercijalni ulazi zaštićeni vazdušnom zavesom omogućavaju uštedu energije veću od 0,3-2,2% u poređenju sa atrijumom.
U prošlosti je atrijum sa dvostrukim vratima bio od suštinskog značaja za uštedu energije u komercijalnim objektima, jer je izbegavao upad hladnog ili vrućeg vazduha u prostorije. Tehnološki napredak doveo je do upotrebe senzora za automatsko otvaranje vrata.
Stoga su umanjili ključnu ulogu ove arhitektonske strukture u korist vazdušnih zavesa na ulaznim vratima. Pored toga, efikasnost predvorja sa dvostrukim vratima je znatno manja kada su oba vrata istovremeno otvorena. Dodatne koristi koje donosi ugradnja odgovarajuće vazdušne zavese odnose se na njihovu sposobnost održavanja čistijeg unutrašnjeg okruženja, ograničavajući infiltraciju prašine, isparenja i zagađivača, kao i insekata.
Zahvaljujući svojim karakteristikama, ove instalacije su takođe odobrene za industriju i distribuciju hrane prema standardu ANSI/NSF 37. Nove energetske odredbe koje je odobrio ASHRAE predstavljaju priliku za uštedu i u ekonomskom smislu, kako za graditelje, tako i za vlasnike imovine.
To je priznanje vazdušnim zavesama kao efikasnoj opremi za uštedu energije i takođe dobra novina za dizajn zgrada komercijalne namene. Predvorje kao ulazni prostor je promenljiv prostor koji utiče na raspoloživu kvadraturu unutrašnjosti. Ima jedinu funkciju razdvajanja i posredovanja između spoljnog i unutrašnjeg okruženja.
U industrijskom sektoru, kao i u zdravstvu, ugostiteljstvu i turističkim objektima kao i poslovnim zgradama, postoji mogućnost odustajanja od izgradnje predvorja ili prilagođavanja postojećih. Izvrsni izgledi za veće širenje vazdušne zavese kao inovacija u polju HVAC tehnologije.